Clicky
Baseball SM-Liiga 2000

Espoo Athletics voitti baseballin Suomen mestaruuden kaudella 2000. Loppuotteluissa kaatui toinen Espoolaisjoukkue Expos otteluvoitoin 2-0 (16-1, 21-13).

Athleticsin mestaruus ei tullut yllätyksenä sen hallittua suvereenisti runkosarjaa. Athletics voitti kaikki ottelunsa sekä runkosarjassa, että pudotuspeleissä.

Pronssille ylsi viime kauden mestari Puumat voitettuaan Icebreakersin pronssiottelussa juoksuin 12-8.

Päivä Aika Ottelu Paikka Tulos Tilastot
Finaali:
20.09. 13:00 Expos - Athletics Ruskeasuo 13 - 21 X
20.09. 13:00 Athletics - Expos Ruskeasuo 16 - 1 X
Pronssipeli:
20.09. 18:00 Puumat - IceBreakers Leppävaara 12 - 8 X
Välierät:
20.08. 15:00 Puumat - Expos Ruskeasuo 16 - 18 X
20.08. 15:00 Athletics - IceBreakers Ruskeasuo 13 - 3 X
20.08. 18:00 Expos - Puumat Leppävaara 7 - 4 X
20.08. 18:00 IceBreakers - Athletics Ruskeasuo 7 - 23 X
Runkosarja:
20.08. 18:00 Huskies - Brass Monkeys Ruskeasuo 12 - 21 X
20.05. 18:00 IceBreakers - Huskies Savelanpuisto 16 - 1 X
20.07. 18:00 Athletics - IceBreakers Leppävaara 11 - 1 X
20.05. 18:00 Huskies - Athletics Ruskeasuo 5 - 51 X
20.05. 15:30 Athletics - Expos Ruskeasuo 16 - 6 X
20.05. 13:00 Huskies - Expos Ruskeasuo 0 - 16 X
20.05. 18:00 Expos - IceBreakers Leppävaara 5 - 17 X
20.05. 18:00 Huskies - Brass Monkeys Savelanpuisto 0 - 9 (L)  
20.07. 18:00 Puumat - Brass Monkeys Ruskeasuo 15 - 4 X
20.07. 15:30 Brass Monkeys - Expos Ruskeasuo 3 - 13 X
20.07. 13:00 Puumat - Expos Ruskeasuo 6 - 5 X
20.05. 18:00 Brass Monkeys - Puumat Savelanpuisto 8 - 23 X
20.08. 18:00 Puumat - Huskies Ruskeasuo 12 - 2 X
20.07. 18:00 Athletics - Puumat Leppävaara 16 - 1 X
20.05. 18:00 IceBreakers - Huskies Ruskeasuo 11 - 8 X
20.05. 15:30 Huskies - Puumat Ruskeasuo 1 - 18 X
20.05. 13:00 IceBreakers - Puumat Ruskeasuo 2 - 6 X
20.05. 18:00 Expos - Brass Monkeys Leppävaara 17 - 0 X
20.08. 18:00 Expos - Huskies Leppävaara 17 - 0 X
20.07. 18:00 IceBreakers - Athletics Ruskeasuo 0 - 9 (L)  
20.06. 18:00 Expos - Brass Monkeys Matinkylä 21 - 4 X
20.06. 15:30 Brass Monkeys - IceBreakers Matinkylä 6 - 24 X
20.06. 13:00 Expos - IceBreakers Matinkylä 14 - 4 X
20.05. 18:00 Huskies - Athletics 6 - 33 X
20.08. 18:00 Puumat - Athletics Ruskeasuo 3 - 5 X
20.05. 18:00 IceBreakers - Expos Ruskeasuo 16 - 19 X
20.08. 18:00 IceBreakers - Brass Monkeys Ruskeasuo 24 - 9 X
20.06. 18:00 Huskies - Expos Ruskeasuo 14 - 25 X
20.07. 18:00 Athletics - Brass Monkeys Leppävaara 15 - 0 X
20.08. 18:00 Athletics - Huskies Leppävaara 10 - 0 X
20.08. 15:30 Huskies - IceBreakers Leppävaara 13 - 19 X
20.08. 13:00 Athletics - IceBreakers Leppävaara 12 - 1 X
20.06. 18:00 Huskies - Brass Monkeys Ruskeasuo 25 - 15 X
20.05. 18:00 Expos - Athletics Leppävaara 9 - 12 X
20.08. 18:00 Expos - Puumat Leppävaara 9 - 14 X
20.05. 18:00 Puumat - Huskies Ruskeasuo 24 - 0 X
20.07. 18:00 Brass Monkeys - Athletics Savelanpuisto 0 - 14 X
20.07. 15:30 Athletics - Puumat Savelanpuisto 13 - 2 X
20.07. 13:00 Brass Monkeys - Puumat Savelanpuisto 1 - 33 X
20.06. 18:00 Athletics - Brass Monkeys Leppävaara 17 - 0 X
20.05. 18:00 Brass Monkeys - IceBreakers Savelanpuisto 0 - 26 X
20.08. 18:00 Puumat - IceBreakers Ruskeasuo 14 - 4 X
20.06. 18:00 Puumat - Expos Ruskeasuo 13 - 15 X
20.07. 18:00 Expos - Athletics Leppävaara 9 - 15 X
20.06. 18:00 IceBreakers - Puumat Ruskeasuo 18 - 10 X

Yhteistyökumppanit: